COME AND WATCH OUR FESTIVAL EVENTS!


All our Competition sessions are Open to the Public. Do come along and support our Competitors.

We also have some fascinating events to look forward to:

 

Thursday 28th February

One Touch Theatre   Piano    Adjudicator Alan MacDermid  9.30- 12.30
 –   K03, Grade 2 Piano,   K10 Beginners/ Experienced Piano Duets
Maclean Room  Woodwind and Brass  Adjudicator Stewart Fyffe 9.30-12.30
  –  W01, Woodwind Grade 1-2, W03 Woodwind Grade 5-6, W04 Open Woodwind recital, B01- Brass Grade 1-2, B02 Brass Grade 3-4, B03 Brass Grade 5-6
La Scala Theatre    Speech   Adjudicator Chris Marlow  9.30-12.30
–  SP07 Group Verse Primary P1-P3, SP01 Solo Verse Speaking Primary P1-P3, SP09 Group Verse speaking, mixed Primary, SP04 Solo Verse Speaking P4-P5
One Touch Theatre  Piano   Adjudicator Alan MacDermid, 13.30-16.30
–  K01 Beginners Piano, K06 Grade 5 Piano
Maclean Room  Strings Adjudicator Bernard Docherty 13.30-16.30
–  VA01 Viola Beginners, VL02 Violin Grade 1-2, VL03 Violin Grade 3
La Scala Theatre     Speech   Adjudicator Chris Marlow 13.30-16.30
–  SP04 Solo Verse Speaking S1-S3,  SP11 Public Speaking S1-S3
ONE TOUCH THEATRE   PIANO  ADJUDICATOR ALAN MACDERMID 18.30-21.30
–  K12, Piano Duet Intermediate, K13, Piano Duet Advanced
K08  OPEN PIANO SOLO RECITAL 
Maclean Room  Adjudicator Chris Marlow  18.30-21.30
DC01   DEBATE CHALLENGE  
SGL Board Room Strings  Adjudicator Bernard Docherty 18.30-20.30
– CM01  Classical Ensemble Primary, VA05 Viola Grade 6-7, VL05 Violin Grade 6-7

Friday 1st March

One Touch Theatre   Piano    Adjudicator Alan MacDermid  9.30- 12.30
–  K02 Piano Grade 1, K07 Piano Grade 6-7, K11 Piano Duet Elementary
Maclean Room Strings  Adjudicator Bernard Docherty 09.30-12.30
-C01 Cello Beginners, C02 Cello Grade 1-2, C03 Cello Grade 3, C04 Cello Grade 4-5, DB04 Double Bass Grade 4-5, C05 Cello Grade 6-7, VA02 Viola Grade 1-2, VA03 Viola Grade 3
La Scala Theatre    Speech   Adjudicator Chris Marlow  9.30-12.30
– SP08 Group Verse Speaking P4-P7,  SP03 Solo Verse Speaking P4-P7, SP05 Solo Verse Speaking S4-S6
One Touch Theatre  Piano   Adjudicator Alan MacDermid, 13.30-16.30
–  K05 Piano Grade 4, K04 Piano Grade 3
Maclean Room  Strings Adjudicator Bernard Docherty 13.30-16.30
-VL01 Beginners Violin, VL04 Violin Grade 4-5 , VA 04 Viola Grade 4-5
La Scala Theatre     Speech   Adjudicator Chris Marlow 13.30-16.30
SP10 Group Verse Secondary, SP12 Public Speaking S4-S6,
Debate Challenge Final Round
ONE TOUCH THEATRE   ORCHESTRAS / STRINGS   ADJUDICATOR BERNARD DOCHERTY 18.30-21.30
-02 Intermediate Orchestras
OS01  OPEN STRINGS SOLO RECITAL
Maclean Room Traditional Vocal/ Clarsach Adjudicator Susanne Lloyd Jones 18.30-21.30
-TV01 Traditional Vocal Primary, TV02 Traditional Vocal Secondary, TV03 Traditional Vocal Open, CL01 Clarsach Elementary, CL02 Clarsach Intermediate, CL03 Clarsach Advanced, CL04 Clarsach Open

Saturday 2nd March

One Touch Theatre   Fiddle    Adjudicator Sarah Smith  9.30- 12.30
– F01 Fiddle Beginners, F03 Fiddle Intermediate
Maclean Room    Chanter and Piping    Adjudicator  DJ McIntyre  09.30-12.30
– PG01 Chanter 10 years and under, PG02 Chanter 11 years and under, PG03 Chanter 12 years and under, PG04 Piping Novice 13 years and under, PG06 Piobhaireachd 15 years and under
La Scala Theatre     Accordion    Adjudicator Roya Maclean   09.30- 12.30
– AC01 Accordion Elementary, AC02  Accordion intermediate AC03 Accordion Advanced, AC04 Accordion Solo Open
One Touch Theatre   Fiddle/ Traditional Scottish Bands    Adjudicator Sarah Smith  13.30-16.30
– F02 Fiddle Elementary, F04 Fiddle Advanced, SC03 Bands Primary
Maclean Room    Piping    Adjudicator  DJ McIntyre  13.30-16.30
– PG05 Piping 15 years and under, PG09 Jig 18 years and under, PG07 March, Strathspey,  Reel 18 years and under
One Touch Theatre   Fiddle/ Traditional Scottish Bands    Adjudicator Sarah Smith  18.30-21.30
– F05 Fiddle Open, SC04 Secondary Bands, SC04 Open Scottish Traditional Bands, SC06 Celtic Arrangements/ original
Maclean Room     Piping / Scottish Traditional Music   Adjudicators  DJ McIntyre and Roya Maclean 18.30-21.00
-PG08 Piobhaireachd 18 years and under, SC01 Scottish Traditional Performance,solo, SC02, Scottish traditional performance Duo/Trio

Monday 4th March

Empire Theatre     Vocal    Adjudicator Michael Hancock    09.30-12.30
-PS01 Performed Song Pre-School, PS02 Performed Song P1-P3, CH07 Choirs Mixed Primary Ages
Empire Theatre     Vocal    Adjudicator Michael Hancock    13.30-15.00
– CH06 Choirs Primary P4-P7, CH08 Choirs 18 and Under
EMPIRE THEATRE  19.00- 21.30
THE BIG SING
Highland Gospel Male Voice Choir, The Accidentals, Forres Big Choir, Highland Voices, Inverness Singers, Ness Bank Church Choir, Howlin’ Gaels, Inverness Choral Society

Tuesday 5th March

Empire Theatre     Vocal    Adjudicator Michael Hancock    09.30-12.30
-PS03 Performed Song P4-P7, PS04 Performed Song Primary Mixed,
Empire Theatre     Vocal    Adjudicator Michael Hancock    13.30-15.00
-CH05 Choirs Primary P1-P3
Empire Theatre     Orchestras   Adjudicator Michael Hancock    18.30-19.30
O1 Orchestras Elementary
19.30-21.30
Battle of the Bands

Wednesday 6th March

One Touch Theatre    Vocal  Adjudicator Michael Hancock  09.30-12.30
-V01 Primary Vocal Solo, V03 Secondary Classical Solo, V02 Secondary Contemporary Solo, V07 Secondary Duet
One Touch Theatre Vocal  Adjudicator Michael Hancock 13.30-16.30
V04 Adult Contemporary Solo, V05 Adult  Classical Solo, V08 Adult Duet, CH09 Open Choirs
Empire Theatre    Orchestras Adjudicator Michael Hancock 18.30-19.30
– O3  Orchestras Advanced
One Touch Theatre       Adjudicators Roya Maclean Michael Hancock 19.15-21.30
PREMIER COMPETITION
  • Our Classical and Traditional Music Winners compete for the Curtis Craig and Elizabeth Davis Trophies